NABÍDKA

Naše přednášky, workshopy a sférické projekce jsou interaktivní (pružně reagují na dotazy a směr zájmu dětí), materiál a pomůcky na workshopy zajišťujeme sami. Základním formátem jsou devadesátiminutové bloky, které lze podle výukového cíle vhodně kombinovat a budou realizovány zkušenými lektory s odbornými znalostmi a několikaletou praxí. 90 minutový blok je možné (zvláště pro menší děti nebo s ohledem na provoz školy) rozdělit přestávkou, bloky na sebe mohou vhodně navazovat (kombinace sférických projekcí s přednáškou či workshopem), popřípadě může být blok využit pro vystřídání dvou skupin na projekci v planetáriu. Takto lze poskládat i celý projektový den.

DIGITÁLNÍ MOBILNÍ PLANETÁRIUM

V nabídce jsou pořady nejenom o vesmíru, ale i z oblasti biologie, životního prostředí, klimatu, optiky, historie a dalších vědeckých disciplín. Nenabízíme pouhé „kino”, ale vždy navazujeme interaktivní diskuzí, při které máme možnost využít dalších softwarových aplikací. Výběr vhodného pořadu pro danou věkovou kategorii s ohledem na probíranou látku s Vámi rádi předem zkonzultujeme.

PŘEDNÁŠKY, WORKSHOPY

PŘÍKLADY PŘEDNÁŠEK


GRAVITACE - s pomocí simulátoru jsou vysvětleny principy pohybu hmotných těles ve vesmíru, pochopíte, čím je způsobeno zakřivení časoprostoru, jak se projevuje, s jakými dalšími tělesy a jevy se ve vesmíru můžeme potkat.

VAŘÍME KOMETU - představíme, co vlastně komety jsou, z jakého materiálu se skládají, po jakých drahách se pohybují a jak a z čeho je tvořen jejich pověstný „ohon”. Ukážeme si složité putování sondy Rosetta ke kometě 67P Čurimov - Gerasimenko a její fotografie pořízené při úspěšném přistání modulu Philae a Rosetty na povrchu 67P. V druhé části společně s dětmi „vyrobíme” opravdovou kometu, protože také díky misi Rosetta již máme poměrně přesnou představu o jejím složení.

MIKROGRAVITACE - nebo také nesprávně „stav beztíže”. Přednáška je doprovázena projekcemi z mezinárodní stanice ISS, včetně komplikací, které prostředí mikrogravitace vnáší do pracovního a soukromého života astronautů. Zároveň se dozvíte, kdy a jak často se v prostředí mikrogravitace nacházíte vy sami, na závěr provedeme demonstraci dokazující fakta, se kterými se seznámíte.

MARS - o planetě, která je ve Sluneční soustavě nejpodobnější Zemi. Interaktivní přednáška o historii, současnosti a budoucnosti průzkumu Marsu, o tom, zda jsme či nejsme ve vesmíru sami. Doprovázeno projekcemi, společně si vytvoříme kousek marsovského povrchu i s atmosférou.


PŘÍKLADY WORKSHOPŮ

TÝMOVÁ PRÁCE - při tomto workshopu si na konkrétním příkladu uvědomíme, o co efektivnější je ve výzkumu kvalitní týmová práce, než individuální výzkum a pochopíte, jak to funguje.

PROGRAMOVÁNÍ EDISONA - v tomto workshopu se naučíme základy programování v robotice za využití jednoduchého grafického programu, pro pokročilejší můžeme potřebný software psát i přímo v jazyce Python.

MLŽNÁ KOMORA - dozvíme se základní informace o stavbě hmoty, k čemu jsou urychlovače částic a jak fungují a postavíme si mlžnou komoru, ve které budeme pozorovat důkazy radioaktivního rozpadu látek - těmi jsou kondenzační stopy, které při radioaktivním rozpadu částice zanechají.

PŘISTÁNÍ SONDY NA VESMÍRNÉM TĚLESE - dozvíme se něco o blízkém průzkumu různých těles ve Sluneční soustavě a ukážeme si na projektoru různá řešení přistávacích modulů. Následně si jednotlivé týmy vyrobí svůj přistávací modul, který na konci otestujeme.

VÝROBA RAKETY - vysvětlíme si principy, na kterých rakety fungují a v týmech si vyrobíme vodní nebo vzduchovou raketu s pomocí bezdušového ventilku TR415. Který z modelů vyletí nejvýše?